czwartek, 27 października 2016

NYC - Lady Burgundy


Being in New York I promised myself that the first place I visit will be store Tiffany's on 5th Ave. 
And so I did. During this trip on the second day after arrival we got up out of bed already at 3:00 in the morning to see the city at sunrise. Shortly after traveling from the subway to the next subway we got to the fifth avenue and I saw beloved by me store Tiffany&Co. For the first two weeks of our stay, we tried to regularly visit the most interesting and iconic places in New York, but above all we had to focus on our wedding session, we decided to organize this unique city. I have a huge fondness for New York. It was here two years ago in Central Park we got engaged :-) I invite you to the first part of photos from my stay in NYC. In today's styling one of my favorite autumn color - burgundy. 
In New York is much warmer than in Poland, so I could do a lot of pictures in styling to that currently in Poland can not afford.

blouse, shawl, cardigan - primark
pants - new look
glasses - guess
handbag, shoes - h&m

xoxo Alex

***

Będąc w Nowym Jorku obiecywałam sobie, że pierwszym miejscem jakie odwiedzę będzie sklep Tiffaniego na 5th Ave. I tak też zrobiłam. Podczas tego wyjazdu na drugi dzień po przylocie wstaliśmy z łóżek już o 3:00 nad ranem, aby zobaczyć miasto o wschodzie słońca. Tuż po podróży z metra do metra trafiliśmy na piątą aleję i zobaczyłam ukochany przezemnie sklep Tiffany&Co. Przez dwa pierwsze tygodnie pobytu staraliśmy się regularnie odwiedzać najciekawsze i kultowe miejsca w Nowym Jorku, ale przedewszystkim musieliśmy się skupić na naszej sesji ślubnej, którą zdecydowaliśmy zorganizować w tym wyjątkowym mieście. Mam ogromny sentyment do Nowego Jorku. To właśnie tutaj dwa lata temu w Central Parku zaręczyliśmy się :-) Zapraszam was na pierwszą część zdjęć z mojego pobytu w NYC. W dzisiejszej stylizacji jeden z moich faworytów jesiennych czyli kolor burgundowy. Dodam jeszcze, że w Nowym Jorku jest zdecydowanie cieplej niż w Polsce, dzięki czemu mogłam robić dużo zdjęć w stylizacjach na jakie obecnie w Polsce nie mogę sobie pozwolić. 

bluzka, szal, sweter - primark
spodnie - new look
okulary - guess
torebka, lordsy - h&m

xoxo Alex
4 komentarze: